Vedalar her zaman hüzünlü olmaz!

Yazan: Müge Çevik

Kavramları duygular ile kaydettiğimizden, her birine bir duygu yapıştırır ve he seferinde onunla anarız. Örneğin veda sözcüğü genelde hüzün, özlem, hasret gibi duyguları da beraberinde getirir. Bunun en güzel istisnası ise yeni yıla girerken bir önceki yıla veda etme şeklimizdir.

Hayatta her şeyin istisnaları olduğunu hatırlatırcasına biten yılın ardından, yenisinin neye benzeyeceğini bilmeksizin büyük bir coşku, ümit ve yeni niyetler taşırız. Üstelik bunu din, dil, ırk, cinsiyet farkı olmaksızın insanların pek çoğu taşıdığı için, daha da yoğun hissederiz. Bir an önce takvimler değişsin, enerji değişsin, hayatımız değişsin isteriz.

Kağıt üzerinde değişecek rakamsal tarih değişimine bağlanan bu ümit, muska yazdırmak gibi;  “ben hiçbir şey yapmayayım ama hayatım kendiliğinden gül bahçesine dönüversin.” beklentisini hatırlatır bana. Umutlu olmak, yeni yıldan yenilikler beklemek, yeni ümitler içinde olmak harikadır. 

Hediyeler almak, sevdiklerimizi hatırlamak, eskiyle güzel güzel vedalaşmak ve hayallerimizi yeni yıldan beklemek…. Yılın tam da bu günlerini idrak ederken, görüyorum ki hala ve sadece beklemede pek çoğumuz….

Bekliyoruz, bir mucize bekliyoruz. Bir şey olsun ve hayatımız değişsin ama yeni yıl gelsin ama yeni ay olsun, her ne olursa olsun, benim dışımda büyülü bir şey olsun, ucu bana dokunsun, hayatım masala dönsün. İşim umutları kırmak değil, mutluluk yaratmak biliyorum ve bu yüzden ileride daha büyük bir umut kırıklığı yaşamayın diye 2019’un bu son yazısında üzülerek söylemek istiyorum ki, siz değişmezseniz 2020 Aralık’ta da bugünkü gibi ümit ediyor olacaksınız.

Her konuda dönüp dolaşıp geldiğimiz gibi geldik yine değişime. Öncelikle kimse değişmez, değişmemeli diyenlere, karakterler ve öz değişmeyebilir ama bakış açıları değişir ve değişmelidir demek istiyorum. İnsanın en temel var oluş amacı kabını genişletmektir. Değişmekten kast ettiğimiz de zaten budur.

Eskiyi geride bırakırken duyulması gereken coşku, her ne yaşandıysa bende bıraktığı iyi kötü tortular ile bana kattıklarına dair olursa anlamlıdır. Yaşadıklarımla barıştığım, sindirdiğim ölçüde, kalbimi genişletebildiğim ölçüde beklediğim mucizeler hayatıma girecektir. Çünkü mucizelerin hayata girme kapısı kalplerdir.

Sizlere de ilham vermesi için, her yıl yaptığım eski yıl ile vedalaşmamı buradan yapmak istiyorum.

2019’u geride bırakırken,

  • Yaşadığım her şeyin ama her şeyin sorumluluğunu alıyor ve seçimlerimle yüzleşiyorum.
  • Tüm hüzün, sıkıntı ve acı olayları tek tek gözümde canlandırıyor, sonuçta bana getirdikleri hayırlar için onlara biraz daha yumuşak bakıyorum. Henüz bir hayır göremediklerimden yeni yılda bu yaşadıklarımdan her ne öğrenmem gerekiyorsa onu öğrenmeye niyet ediyorum.
  • Beni üzen, canımı yakan, aldatan, ağlatan herkesi affedebildiğim kadar affediyor ve tümünü tüm olumsuz duygularımla birlikte 2019’da bırakmaya niyet ediyorum. Bazılarına ise, bana verdikleri dersler için, beni uykumdan uyandırdıkları için teşekkür ediyorum.
  • Ben de üzdüğüm, canını acıttığım herkesten gönülden ve en samimi halim ile af diliyorum.  Dilerim, yapabildiğimin en iyisinin bu olduğunu anlar ve beni affedersiniz.
  • 2019’daki kendime bakıyorum, memnun olduğum, gurur duyduğum güzel şeyleri hatırlıyorum. Yenilerini yapmak için bu deneyimlerimden,  güven ve cesareti yeni yıla taşıyorum. Ve kendimi seviyorum.
  • Bu yıl da benimle olan güzel insanlara, aileme,  dostlara, eskilere, eskimeyenlere bakıyorum. Hepsine varlıkları için teşekkür ediyor ve sevgilerimi sunuyorum.

Geçmiş yıl ile hesabımı kalem kalem kapatarak, alacak verecek bırakmayana dek bunu yapıp, yüzümü yeni yıla dönüyor ve bana getireceği her şey için peşin teşekkürlerimi, kabullerimi ve niyetlerimi sunuyorum.

Dilerim, özgür, hafif, aydınlık ve MUTLU bir yıl OL‘sun…

Dilerim, her yıl geçmiş yıl ile hesabı kapatmak hepimiz için bir öncekine göre daha kolay ve sevgi dolu OL‘sun…

İyi seneler,