İş dünyası için 2019’da mutluluk ve başarı tüyoları neler olacak?

Yazan: Müge Çevik

İş dünyası için 2019’da mutluluk ve başarı tüyoları neler olacak?

  • Risk-fırsat dengesini gözetin,
  • Fotoğrafın tamamını görmeye çalışın,
  • Tedbirli olun,
  • Geçmişte kalan işleri bitirmeye çalışın.

2018 belirsizliklerin ve farklı ekonomik senaryoların konuşulduğu bir yıl oldu. Bu noktada 2019’da olumlu kalmak ve fırsatları görmeye çalışmak ise iş dünyasının yapacağı önemli bir kriter. Koşullar ne olursa olsun yapılabilecek şeyler mutlaka vardır. Özellikle elimizden neler gelir ve neleri yönetebiliriz bunlara bakma ve verimliliği merkeze alarak yeniden yapılanmak gerek. 2019 dev yapıların, büyük ve global kurumların değil, iyi koku alabilen, daha hızlı adapte olabilen ve risk-fırsat dengesini gözetebilen küçük ve orta ölçekli işletmelerin yılı olacak. KOBİ’lerden finansal olarak yere sağlam basanlar, bugüne dek dengeli ve sindire sindire büyüyenler bu virajı güçlenerek dönecek. Belirsiz olarak büyüyenler ile savrulacak, patlayacak veya yok olacak. Bu konuda finansal anlamda gerçekçi bir tutum sergilemek, idealist olmaktan daha önemli

“2019’da zarlar yeniden atılıyor ve kalıcı sonuçları olacak.”

İçinden geçtiğimiz ekonomik duruma kriz diye nitelendirmek yerine “Yaşadığımız şey bir finansal değişim veya evrim. Üstelik de geçici bir şey diye düşünmüyorum. Sistemler, yapılar, organizasyonlar ve süreçler yeniden yapılanarak yeni bir düzene geçecek” diye düşünebiliriz.

“Bu sene israfın değil, tedbirin; agresif büyümelerin değil akıllı hamlelerin; idealizmin değil uzağı görebilen realizmin senesi olacak.”

Bu sene israfın değil, tedbirin, agresif büyümelerin değil akıllı hamlelerin, idealizmin değil uzağı görebilen realizmin senesi olacak. Sadece para ile değil akıl ile de oynanacak. İşsizlik ve işten çıkarmalar başladı bile, dolayısıyla bireysel anlamda da israfın değil aklın senesi olmak zorunda olacak. Hep hatırlanması gereken ise olumluluğun şartları geçiciliğe ve herkesin benzer şeyler yaşadığına ve de olumsuz görünen durumlar içinde bile olumlu sonuçların olabileceğine inanmak.”

“2019 değişim ve değişim yönetimi senesi olmayacak. Onun yerine değişime strateji ile yön verebilenlerin senesi olacak.”

2019’da da şans her zaman olduğu gibi hazır olandan yana olacak.  Her an her şeyin değişebileceğine hazır olan, esneme kapasitesini geliştirmiş olandan yana olacak bu yıl. Uyum kabiliyeti yüksek, korku ile değil öngörü ile hareket edebilenden yana olacak. Geçmişten yükle gelenler için geriye dönüp bitmemiş işleri bitirme, halının altına süpürülenlerin mecburen tek tek temizlenme senesi olacak. Çünkü o halı illa ki yerinden oynayacak. Bunun için de organizasyonu, süreçleri yeniden gözden geçirmek, verimlilik ve dijital dönüşümü gündeme almak, finansal kriterleri yeniden belirlemek de var. 2019 değişim ve değişim yönetimi senesi olmayacak. Onun yerine değişime strateji ile yön verebilenlerin senesi olacak. Bunun için yine akıllı, donanımlı ve güncel olanlar kazanacak. Konuşanlar, akıl verenler değil yapanlar, hayal kuranlar değil deneyenler ve en önemlisi hızlı olanlar kalıcı ve güçlü çıkacak. KOBİ’lerin ise en iyi, en rekabetçi oldukları alana odaklanmaları karlı, verimli ve esnek kapasite ile adapte olmaları onları öne çıkartacak. Bu, yeni döviz kurları ile özellikle ihracatı destekleyip katma değer yaratabilenler için açık ara fark yaratıcı olacak.”