Belirsizliği Yönetmek İçin Ustalaşmamız Gereken 3 Alan

Yazan: Kemal İslamoğlu

COVID salgını ve üstüne ülkemizde yaşadığımız ekonomik zorluklar, zaten işsizlik derdi olan ülkemizde çalışanların hatta işverenlerin de oldukça zor zamanlar yaşamasına sebep oluyor. Sadece iş hayatı değil, ailesinde yaşça büyük olanlar,  kronik rahatsızlığı olanlar evde küçük çocuğu olanlar, kazancını gündelik işlere bağlamış olan emekçiler ayırt etmeden her birimizi oldukça zorluyor. Bu zorlamanın en baskı yaratan tarafı da ne kadar daha devam edeceğinin de net olmaması. Bazı kaynaklar 2020 yılının böyle tamamlanacağını, hatta 2021’in ilk 6 ayının da farklı olmayacağını belirtiyorlar.

Her alanda yaşanan bu belirsizlik COVID haricinde psikolojik ve sosyal bir çok rahatsızlığa da sebep olabilir. Hem özel hayatımızda hem de iş hayatımızda belirsizliklerin bu kadar arttığı, ekonomik,sosyal ve sağlık konusunda istisnasız dünyanın her yanında bu kadar endişeli olduğumuz bir zamanda belirsizliği yönetmek adına neler yapabiliriz?

Belirsizliği yönetmek uzmanlar tarafından her zaman çok önemli liderlik özelliklerinden biri olarak görülüyor.Liderliğin tanımlarından biri de; “ Liderlik belirsiz ortam ve durumlara netlik kazandırmak, insanları yatıştırmak ve yararlı yönde harekete geçirebilmektir”.

Bu yazı üstteki tanımın içini doldurmak adına hangi sektörde, hangi görevde, hangi kimlikte, hangi cinsiyette olduğunuzdan bağımsız belirsizliği yönetmek adına size yardımcı olacak bir mini rehber olması amacıyla yazıldı.

Belirsizliği yönetme konusunda sadece liderlerden medet ummak yerine , belki de en sağlıklısı kişisel liderlik kapasitemizi arttırarak kendimizin nasıl başedebileceğini anlamak.

Malum bir çok kadim öğretide insanın , Beden, Zihin ve Ruh’tan oluşan bir varlık olarak tasvir ediliyor. Bu alanların her birinde belirsizliği yönetmek adına farklı seçeneklerimiz var. Gerçekten belirsizliği yönetme konusunda başarılı olmak istiyorsak her bir alanda ayrı ayrı aksiyon almak işimizi kolaylaştıracaktır.Bu alanların her birinde belirsizliği yönetmek adına ne gibi seçeneklerimiz olduğuna bakalım.

1.Beden:

Belirsizlik duygularımızdan sorumlu olan Limbik Sistem’in harekete geçmesini sağlıyor ve özellikle de stresin ana kaynağı olan Cortisol hormonunun salgılanmasına sebep oluyor.Dolayısıyla vücudumuzda bu mücadeleyi gösterecek enerjinin hazır olduğundan emin olmamız adına yediklerimiz ve içtiklerimizin kalitesi öne çıkıyor. Doğal ve besleyicilik açısından yüksek besinler tercih edilmeli ve kilo durumumuza göre günde 3 ila 4,5 lt arasında su içtiğimizden emin olmalıyız.

Hareket etme kabiliyetimizi , yürüyüş, koşu, yoga gibi aktivitelerle sürekli arttırmak belirsizlik karşısında çok daha dinç ve yenilmez halde olmamıza destek olacaktır.

Hareket ve beslenmenin direkt etkisini göstereceği ve dinçliğimizi arttıracak bir diğer alan da UYKUmuz.Derin ve kesintisiz uyku güne çok daha dinç başlayıp belirsizliğin yarattığı zorluklar karşısında enerjimizi etkili yönetmemizin temel taşı.Ayrıca gün boyunca belirsizlikler karşısında güçlü durmamızı sağlayacak diğer bir önemli unsur NEFES tekniğimiz.Gerçekten nefes teknikleri ile stresimizi yönetmek belirsizlikler karşısında çok daha güçlü olmak elimizde.

Neyle besleniyoruz?

Ne kadar sık su içiyoruz?

Ne kadar hareketliyiz?

Ne kadar kaliteli uyuyoruz?

Nefesimizin ne kadar farkındayız?

 

2.Zihin:

Zihnimizin en temel amacı bizi yaşamda canlı tutmak.Bunun içinde herşeyin net ve kontrol altında olması gerekiyor.Belirsizlik bu en temel kontrol güdüsünü yok ettiği için  Cortisol hormonu salgılanmasıyla tüm dengelerimiz şaşıyor.Kontolü elde edebilmek için bize bağlı olmayan, asla yönetemeyeceğimiz unsurlardan , etkileyip yönetebileceklerimize yöneldiğimizde ise kontrol duygusunu yeniden elde edebiliyoruz. Dolayısıyla belirsizlikle alakalı etki alanımızda ve ilgi alanımızda olanlar arasındaki farkı ayırt etmemiz kritik.Burada bir diğer unsurda odağımızı yönetmek.Olumlu, yönetebileceğimiz,çözüme katkı sağlayacak unsurları odağımıza almak belirsizliği yönetmek için büyük avantaj sağlayacaktır.Bu anlayışla karşılaştığımız konuya yönelik B,C ve D planları yapmak da belirsizliği yönetmeye destek olacaktır.Beklentilerimize değil de sahip olduklarımıza odaklanmak ve şükretmeyi seçmek de Zihnen belirsizlikler karşısında çok daha sağlıklı bir yerde olmamıza katkı sağlar.

Belirsizlik ne kadar etki ne kadar ilgi alanımda?

Belirsizlikle ilgili neye odaklanıyoumve bu odağımı nasıl değiştirebilirim?

Alternatifler düşünmek?

Beklentileri ve varsayımları bırakmak adına neler yapabilirim?

Şu anda şükrdebileceğim neler var?

 

3.Ruh:

Belirsizlik karşısında Beden ve Zihin kadar zorlanmaz ruhumuz.Ancak Beden ve Zihin’de modern insan kapana kısılmış gibi hissedince Ruhsal gücümüzden faydalanmak zorlaşıyor.Ezoterik öğretiler ruhun 2 kapısından birinin gözler diğerinin ise nefes olduğunu söyler. Aynada kendi gözlerinizin içine bakarak “bu da geçecek” demek , etrafınızdaki sevdiklerinizin gözlerine şefkat ve sevgi ile bakmak belirsizliği yönetmek adına çok etkili stratejiler olacaktır.Belirsizlik de olanı olduğu gibi görmek gerekir, ardından da nasıl daha iyi olabileceğine odaklanmak bizi ruhen güçlendirir.Ne yazıkki çoğunluk olanı olduğundan daha kötü görmeye meyilli. Belirsizliği başarı ile yönetebilen liderleri temel özelliklerinden biri de belirsizliği bir öğrenme , büyüme ve gelişme fırsatı görerek keyifle kucaklamayı seçmeleri.Mizah duygusunu kaybetmemek de hem ruhen hem zihnen hem de bedenen fayda sağlayacaktır.Belirsizlik karşısında bizi başarıya götürecek bir diğer strateji de bizden daha zor durumda olanlara destek olmak ve onları sakinleştirerek durumun yönetimine geçmektir.

Nefesimize odaklanmayı ve göz temasını yeterince yapıyor muyuz?

Belirsizlik nasıl bir büyüme veya gelişme fırsatı sunuyor olabilir?

Mizah duygusunu canlı tutmak adına neler yapabiliriz?

Daha zor durumda olan başkalarına nasıl yardım edebiliriz?

  • Bu makaledeki konuları ve çok daha fazlasını hayatımıza nasıl uygulayacağımıza yönelik pratik uygulamaları içeren 4 haftalık Kemal İslamoğlu ile Belirsizliği Yönetmek koçluk grubuna katılmak ve detaylı bilgi almak için arayınız?
    Belirsizliği Yönetmek – 4 oturum
    07-14-21-28 Eylül
    ⏱20:00-22:00
    0531 377 77 52

Kredi kartı ile satın almak için tıkla!