En son ne zaman heyecanlandınız?

Yazan: Müge Çevik

İçiniz pırpır eder, bir yanınız bir an önce olsun ister bir yanınız da bu duygu bitmesin uzasın ister ya…

Renkler daha bir canlı, hayat her şeye rağmen daha umut dolu görünür…

Hani, müzikler daha coşkulu, olaylar olduğundan daha olumludur…

Önünüze çıkan engellere daha bir toleranslı,  insanlara daha güler yüzlü olursunuz…

İşte böyle bir heyecandan bahsediyorum.  Endişe, kaygı, merak değil de,  umut, özlem ve beklemek içeren bir heyecan…

Böyle anlatınca aşka yakın bir şey oldu, değil mi? Heyecan, umut, olumlu bakmak vs…Haklısınız…her iki duygu bir birine çok yakın.  Çünkü her ikisi de hayatta anlamlarımız ile ilgili. 

Logoterapi kuramının yaratıcısı Viktor Frankl’a göre 3 yol ile hayata anlam yüklüyor ve bu harika duyguya yakın şeyler hissediyoruz. Bunlardan ilki, aşkın ta kendisi. Aşık olmak, hayata bambaşka bir anlam yüklüyor ve baktığımız pencereyi değiştiriyor. Bir diğeri, ilahi boyutta aşk veya maneviyatımız, inancımız. Resmin bütününü görmek ve anlamlandırmak, anlam arayışımıza cevap veriyor.

Son olarak da ürettiklerimiz yani ortaya koyduklarımız aynı tatlı duyguyu yaratıyor. Çünkü ürettiklerimiz üzerinden kendimizi gerçekleştiriyor,  kendimizden kendimizi yaratmaya yakın bir hal yaşıyoruz. Çünkü yarattıklarımız üzerinden biriktirdiklerimiz vücut buluyor, ifade buluyor.

Çünkü ortaya koyduklarımız ile hafifliyor, genişliyor, başkalarına dokunup büyüme şansı elde ediyoruz.  Bir yandan köklenirken, bir yandan da gökyüzüne uzanıyoruz adeta….

Peki, şimdi size soruyorum: en son ne zaman böyle bir heyecan duydunuz?  

Ve bu duyguyu daha sık yaşamak için ne bekliyorsunuz?

Ne yapabilirim ki demeyin sakın!!!  Haydi kalkın!!! Mutlaka yapacak bir şeyler vardır… güzel bir kek yapın mis gibi koksun, bir çiçek ekin, büyümesini ve çiçek açmasını beklemenin keyfini hayal edin…sokağa çıkıp fotoğraf çekin, bakış açınızı değiştirin…

Ofiste misiniz? Her ne yapıyorsanız, ruhunuzu katın, katın ki, sizden bir şey değsin…katın ki, sizi de zenginleştirsin….

Trafikte misiniz? Hiç gitmediğiniz bir yol deneyin ve yeni bir şeyler görmeyi hayal edin…

Tabii ki, bunlar benim sizin direncinizi kırmak için bulduğum çok basit şeyler. Eminim sizler de bu güzel duyguyu size sunacak pek çok muhteşem yol bulacaksınız…

Haydi kalkın ve bu güzel heyecana kapılın…kapılın ki hayatınıza, renk, müzik, estetik, anlam ve tabii ki aşk gelsin…